Spojte se s námi

Cyklotrasy kolem Třeboně

(Nejen) Cyklostezka Okolo Světa

Absolvovat cyklistickou stezku Okolo Světa je při návštěvě Třeboně téměř povinnost. Ale když už tu mluvíme o povinnosti, tak nutno zdůraznit, že jde o povinnost příjemnou. Tato 12 km dlouhá trasa vám totiž poodhalí krásy Třeboňské přírody, ale i architektury. Je možné jí absolvovat na kole i pěšky.

Cyklostezka vede, jak už název napovídá, kolem rybníka Svět, dojedete tedy na stejné místo, odkud vyrazíte. Než se vydáte na cestu, tak před vámi bude stát jedno dilema, a to „jakou stranou to vzít“. Doporučujeme vám začít na hrázy rybníka u pivovaru a pokračovat ke Schwarzenberské hrobce.

Poté, co si prohlédnete hrobku šlechtického rodu, budete míjet Odměny starodávné jihočeské statky rozeseté po louce. Následně vás cesta zavede do hustého lesa, ve kterém bude k vidění pohádkové rašeliniště, plné specifických rostlin, které vám budou připomínat Cestu do pravěku od Z. Buriana. Poslední část cesty vede po louce, odkud budete mít krásný výhled přes rybník.

Před cestou vám doporučujeme použít v letních měsících repelent. Také není dobré se na ní vydat po dešti. Nyní už nezbývá než vzít kolo a přijet si užít ubytování v jižních Čechách.

Stezka po Nové řece na hráz rybníka Rožmberk

Tato stezka má přibližně 30 km, ale nebojte se, nejde o náročný terén. Po cestě na vás navíc čeká několik občerstovacích zastávek.

Na hráz Nové řeky dojedeme, když se z Třeboně vydáme do hlubokého lesa, Hradečku. Po přibližně pěti kilometrech v lese dojedeme na vyvýšenou hráz Nové řeky (ramene Lužnice). Po ní dojedeme k první zastávce restauraci U Emy Destinnové, kde se můžeme občerstvit.

Další část cesty nás zavede na cestu, která je z obou stran lemovaná rybníky. Jet po ní na kole je opravdu zážitek, jako byste se vznášeli nad vodní hladinou. Tato cesta hrála také v několika filmech např. Líbánkách od Jana Hřebejka.

Po několika kilometrech přijedete do Nové Hlíny, vesnice sousedící s rybníkem Rožmberk. Zde také můžete odložit svá kola a občerstvit se, než opět začnete ukrajovat poslední kilometry cyklostezky. Po občerstvení už uvidíte poslední vytyčený bod, rybník Rožmberk, největší rybník České republiky. Pokud vyrazíte večer, dostane se vám romantického výhledu na západ slunce nad rybníkem. Z jeho hráze už to bude do Třeboně,“co by kamanem dohodil“.

Přijeďte poznat rybník Rožmberk i vy a přiměte naše pozvání na ubytování v Třeboni.